Fakty i mity

Większość pacjentów odczuwa, iż ich wygląd znacząco wpływa na ich ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. W wielu gabinetach kosmetycznych zabiegi te nie mają wiele wspólnego z poprawianiem wyglądu. Wykonuje się je w celu poprawy stanu zdrowia lub po wypadkach w celu przywrócenia normalnego wyglądu twarzy i ciała. Celem zabiegu może być rekonstrukcja ucha bądź rekonstrukcja piersi. Ilość zabiegów rekonstrukcyjnych wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat o 34%. 88% pacjentów miało realne oczekiwania względem poddawanej się operacji plastycznej. Po zabiegu przeciętny pacjent czuł się zdrowszy, mniej niespokojny i miał większe poczucie własnej wartości. Nie zawsze chodzi o idealny kształt np. nosa, a o zdrowie pacjenta. Chirurgia plastyczna bardzo pomogła też pacjentkom, które chorowały na raka piersi bądź osobom z wadami wrodzonymi, które miały zniekształconą twarz lub ciało.

Ceny zabiegów chirurgicznych spadają i obecnie można uzyskać duże zmiany w wyglądzie niekoniecznie dużym kosztem. Operacje plastyczne są coraz lepiej dostępne, coraz więcej placówek medycznych umożliwia pacjentom skorygowanie wad urody. Chirurgia plastyczna nie jest już luksusem zarezerwowanym dla bogatych elit. Dzięki technologii, istnieje więcej procedur mniej inwazyjnych przy niższych kosztach. Ponadto w wielu placówkach pacjenci mogą wybrać formę płatności. Często jest też możliwość zapłaty w ratach, a banki oferują kredyty na operacje plastyczne.

Wszystkie operacje powodują blizny, jednak chirurdzy piersi są przeszkoleni w dziedzinie estetyki są oni biegli w ukrywaniu, minimalizowaniu ich, bez względu na to w jakim są stanie. Nawet najlepszy chirurg nie może zagwarantować Nam tego, że po operacji nie wystąpi bliznowacenie. Większość zabiegów chirurgii plastycznej wymaga wykonania przynajmniej jednego nacięcia, więc zawsze istnieje ryzyko powstania blizny. Doświadczeni chirurdzy wiedzą jak ukryć ewentualną bliznę i zminimalizować ją aby nie miała wpływu na wygląd człowieka. Blizny powstałe podczas operacji powiększania piersi ukrywane są pod pachą, w fałdzie pod piersią lub wokół otoczki. Blizny powstałe przy liftingu twarzy zazwyczaj ukrywane są wzdłuż linii włosów i w obrębie konturu uszu. Blizny powstałe podczas korekcji brzucha są zazwyczaj ukrywane pod bikini czy bielizną.

Ludzie, którzy rozważają liposukcję jako stałą utratę wagi muszą wiedzieć, że zmniejszenie masy ciała i liposukcja nie są takie same. Liposukcja kształtuje ciało, poprzez usuwanie tłuszczu ale! przybieranie na wadze spowoduje efekt ponownego pojawienia się tłuszczu (a czasami w różnych miejscach). Po zabiegu liposukcji regularne ćwiczenia zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej wisceralnej (trzewnej) w jamie brzusznej.

Kilkanaście lat temu o chirurgii plastycznej wiele się nie mówiło, a wręcz się tym nie chwalono. Obecnie można powiedzieć, że operacje plastyczne stały się już częścią Naszego życia. Uważnie śledzimy postępowanie gwiazd, zwracamy uwagę na to, jakie zabiegi one sobie wykonują. Bardzo nas to ciekawi i często same mamy ochotę wykonać sobie taki zabieg.

Botox® jest marką, ale jak Band – Aid® i Kleenex® stały się znane, społeczeństwo uznało, że te produkty to to samo. Dysport® i Xeomin® to dwa inne typy toksyny botulinoweja, który poprawia wygląd zmarszczek i bruzd.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (USA FDA – Food and Drug Administration) zatwierdziła różne sole fiziologiczne oraz silikonowe implanty piersi w celu użycia przy zabiegach medycznych. Dane zbierane są w celu ustalenia, czy nie prowadzą do raka lub innych poważnych chorób. Implanty piersi nie mają związku z rakiem piersi, rutynowe badania przesiewowe raka piersi ( z implantami czy bez) jest zawsze niezbędne.

Wiele kobiet po zabiegu powiększenia piersi może bezpiecznie karmić piersią, nie jest to jednak gwarantowane – ma to związek z wpływem zabiegu chirurgicznego na tkanki i gruczoł piersiowy, podobnie jak w przypadku rekonstrukcji piersi po mastektomii. Nie ma dokładnego sposobu na pomiaru ilości silikonu w mleku matki ( po wszczepieniu implantów), ale nie stwierdzono żadnych różnic w rozwoju między dziećmi urodzonymi przez matki z implantami czy bez implantów. Dobra wiadomość: Badania Uniwersytetu Yale wykazały, że karmienie piersią przez kobiety z implantami nie powoduje dodatkowego osłabienia.

To jeden z najbardziej powszechnych mitów dotyczących operacji plastycznych. Przez ten mit dużo ludzi po prostu boi się korzystać z chirurgii plastycznej, myśląc że ryzykują swoim życiem. Jak każdy zabieg chirurgiczny, chirurgia plastyczna niesie za sobą ryzyko tylko w przypadku źle wykonanego zabiegu. Nie dzieje się tak jednak jeśli zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest pzez chirurga dyplomowanego z doświadczeniem. Chirurgia plastyczna poszła na przód, a wraz z tym znacznie poprawiło się bezpieczeństwo. Dzisiaj pacjenci przechodzą przed operacją szereg badań i wywiadów z lekarzem, co pomaga ograniczyć ryzyko do minimum.

To nie prawda, że chirurgia plastyczna jest tylko dla kobiet. Badania ASAPS (American Society for Aesthetic Plastic Surgery) wykazały wzrost o 273% między rokiem 1997 a 2013 w liczbie pacjentów płci męskiej poddawanych zabiegom kosmetycznym w celu poprawy ich wyglądu. Panowie najczęściej decydują się na peelingi chemiczne, lifting twarzy, botox, korekcje nosa, liposukcję, przeszczep włosów itp.