Chirurgia rekonstrukcyjna

Chirurgia rekonstrukcyjna

Zabiegi dla pacjentek po leczeniu onkologicznym radykalnym po mastektomiach, podczas których wykonujemy rekonstrukcję piersi 2 etapową. W 1 etapie odpreparowujemy mięsień piersiowy większy od ściany klatki piersiowej wytwarzając kopertę na ekspander. Następnie wprowadzamy ekspander (implant wypełniany sola fizjologiczną).

Ekspander jest stopniowo rozprężany przez kilka miesięcy za pomocą soli fizjologicznej, którą podajemy podczas wizyt przez zintegrowany port wbudowany w ścianie ekspandera. Port lokalizujemy przez skórę za pomocą magnesu i aplikujemy płyn strzykawką. Po kilku miesiącach, po uzyskaniu odpowiednio rozciągniętej skóry na piersi, wymieniamy ekspander na protezę docelową.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po leczeniu onkologicznym radykalnym przeprowadzamy odtworzenie kompleksu otoczka brodawka. Otoczka jest wykonywana za pomocą przeszczepu skóry z okolic pachwiny lub krocza, a brodawka jest rekonstruowana z rozciągniętej skóry piersi za pomocą technik chirurgii plastycznej np: Skate Flap i innych.
Po rekonstrukcji piersi lub leczeniu onkologicznym np: mastektomiach podskórnych, często występuje asymetria piersi w zakresie kształtu, wielkości, położenia kompleksu otoczka-brodawka. Zabiegi symetryzacji wykorzystują techniki powiększenia piersi, mastopeksji, redukcji, odtworzenia kompleksu otoczka-brodawka oraz nierzadko łączone są wszystkie te metody.