Prewencyjna mastektomia – zabieg Angeline Jolie

Angelina Jolie sprawiła, że świat usłyszał o genach BRCA1 i BRCA2, mogących wywoływać raka piersi i o zabiegu mastektomii prewencyjnej, który ratuje życie. Operacje profilaktycznego usunięcia piersi, z ich jednoczasowym wypełnieniem implantami wykonuje się w Klinice Estetyki Piersi w Kielcach. W operacjach tych często korzysta się z kolejnej nowinki – macierzy biologicznej ADM zwanej „sztuczną skórą”.

W ostatnich latach wzrosła świadomość kobiet, wzrósł odsetek wykonujący testy, powiększyło się grono pań, które zdecydowały się profilaktycznie usunąć obie piersi. Naukowcy nie mają wątpliwości – to „Efekt Jolie”. Widać go także w Klinice Estetyki Piersi w Kielcach, gdzie dr n.med Artur Bocian wykonuje coraz więcej tego typu zabiegów.

– Aż 3-5 procent nowotworów piersi ma związek z naszą genetyką. Największy odsetek stanowią w tej grupie chorych pacjentki obciążone mutacją BRCA1 oraz BRCA2. W tych przypadkach ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi odpowiednio 55-85 procent oraz 30-60 procent. To wskazanie do mastektomii prewencyjnej z jednoczasową rekonstrukcją przy pomocy implantu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zredukować ryzyko wystąpienia raka piersi o około 95 procent – mówi dr Artur Bocian. – Jednak mastektomia profilaktyczna stawia zarówno lekarza jak i pacjentkę w zupełnie nowej sytuacji. Zabieg odpowiada onkologicznym potrzebom, jednak wymaga operowania zdrowego narządu. To dla wielu pań trudna decyzja, bowiem obawiają się o efekt końcowy, możliwe powikłania.

To dlatego chirurdzy onkologiczni wciąż szukają nowych rozwiązań technologicznych, które mogą minimalizować negatywne skutki. Jednym z nich jest wykorzystanie w zabiegach tak zwanej bezkomórkowej macierzy ADM ( acellular dermal matrix), określanej też jako „sztuczna skóra”. To rodzaj specyficznego pokrycia tkankowego, która uzupełnia doskonale naturalne tkanki pacjentek. ADM stosuje się z wielkim powodzeniem w USA od 1994 roku, wykorzystując macierz do operacji rekonstrukcji piersi. W Polsce wciąż jest nowością, z której korzystają zaledwie niektóre ośrodki.

Macierz biologiczna ADM jest produktem w 100% biologicznym, uzyskiwanym w procesie przetwarzania tkanek zwierzęcych. Dzięki temu nie ma możliwości odrzucenia produktu przez organizm jako ciała obcego. Wykorzystywana u nosicielek BRCA1/2 macierz ADM jest świetnym pokryciem implantu, umożliwia jednoczasową rekonstrukcję piersi przy użyciu implantu niezależnie od jego wielkości. Dla pacjentki oznacza to, że wszystko załatwia się podczas jednego zabiegu, efekt jest bardzo naturalny, a ryzyko powikłań rekonstruowanej piersi jest mniejsze.

Choć zainteresowanie zabiegami, jakie wykonała profilaktycznie Angelina Jolie rośnie z roku na rok. To jednak prewencyjna mastektomia oraz macierz biologiczna ADM używana do zabiegów rekonstrukcji piersi nie są refundowane w ramach procedur NFZ. Przystępna cena daje jednak dużą nadzieję na rutynowe stosowanie tego rozwiązania także u polskich nosicielek mutacji BRCA.